May 26, 2012

Center House Theatre

 

Our Indoor Campsite:K

Katie and the Lichen

Kendl Winter

The Softies

6:55pm-7:25pm – The Valley Four

Americana Vocal Quartet

7:00pm-10:00pm It Takes Two: Duos Showcase

Alicia Amiri

Kin to Stars

Elk and Boar

Teacher Teacher

Fisher Green Stage

11:00am-1:00pm Family Stringband Showcase

Fiddlin’ Frenzy

Blueberry Hill

Hot Cider String Band

1:15pm-1:45pm – The Onlies

Awesome Next Gen Musicians

2:00-5:00pm KBCS Showcase

Coty Hogue

Laura Love

Cliff Perry & Laurel Bliss

Nancy K Dillon & Friends

Joy Mills Band

6:00pm-6:30pm – Reilly & Maloney

What Else is There to Say?

6:45pm-7:15pm – Kef

Balkan Dance Music

7:35pm-8:10pm – Floating Crowbar

Traditional Irish Music and Song

8:20pm-8:55pm – Spare Rib and the Bluegrass Sauce

Foot Stompin’ Groove Grass Fun

Folklife Cafe

11:00am-11:30am – Paul “Che oke ten” Wagner

Native Flutist & Storyteller

11:35am-12:00pm – Dr. Maggie Bennett

Folklorist with Irish Harp

12:10pm-12:40pm – The Marshalls

Newand Old Songs and Tunes

12:50pm-1:20pm – Skolkis

Fresh Nordic Folk

1:25pm-1:50pm – Sean Connors

Kids Dig Irish Music

6:00pm-6:30pm – Brian Oberlin

Solo Swing Mandolin

6:40pm-7:10pm – North of the Black Sea

FVoice and Ukrainian Bandura

7:15pm-7:45pm – Amir Beso

Balkan Flamenco from Savajevo

7:55pm-8:25pm – Karsangjamtso (Karjam) Saeji

Heartfelt Tibetan Music

8:30pm-9:00pm – Kermit Apio

Hawaiian Slack Key Guitar

Fountain Lawn Stage

11:00am-11:35am – Tropical Montana Marimba Ensemble

Stir Your Soul, Lift Your Feet

8:30pm-9:00pm – Reggie Garrett & the Snake Oil Peddlers

Urban Acoustic Folk-Soul

12:45pm-1:15pm – Kaze Daiko

Youth Taiko Drumming Group

1:30pm-4:00pm Rockabilly Round-Up

JThe Hilltones

Marshall Scott Warner

Roy Kay Trio

4:10pm-4:40pm – The Disco Cowboys

Disco Done Country

4:50pm-5:20pm – Rob Marcus

Soulful Acoustic Rock

7:45pm-8:15pm – Cordaviva

YAfro Latin Dance Music

8:30pm-9:00pm – Brother Noland

With Mystical Fish

Indie Roots Stage

12:20pm-12:50pm – Annie Ford

Roots Infused Country

1:00pm-4:00pm American Standard Time Show

Shelby Earl

Kevin Barrans

Lonesome Shack

Denver

4:00pm-4:30pm – Sumner Brothers

Indie Roots

7:00pm-10:00pm Folk, Redefined

Fort Union

Kris Orlowski

Smokey Brights

Big Sur

Comcast Mural Amphitheatre

6:00pm-10:00pm The Soul of Seattle

The Braxmatics

Kissing Potion

Septimus

Little Big Band

Wheedles Groove

Northwest Court Stage

11:00am-11:30am – Podorhythmie

French Canadian Tunes & Step

11:40am-12:10pm – Puirt na Gael

Scottish Instrumental Quartet

1:00pm-1:30pm – A Wee Bit Celtic

High Energy Celtic Music

1:40pm-2:10pm – Early Humans

Fiddling Melody and Groove

2:20pm-2:50pm – Waterbound

Blazing Mando/Autoharp

3:00pm-6:00pm Maritime Show

Tom Lewis

Spanaway Bay

7:00pm-10:00pm Raisin’ a Ruckus: Old-time Bands

Smalltime String Band

Highball Whistle

Pretty Little Feet

The Tallboys

EMP Museum Sky Church

12:00pm-12:50pm – Pongo Teen Writing Project

Poetry and Resilience

1:00pm-4:00pm

Kids Get Hit by Buses with VJ Scobot

VERA Project/Gallery

11:00am-2:00pm Ladies First Showcase

Carly Calbero

Militant Child

Stephanie Hazelrigg

2:15pm-2:45pm – Seeing Blind

Breaking the “Rules” Since ’02

3:00pm-3:35pm – Nigh TraiN

Choo Choo

3:50pm-4:25pm – Dyslexic

Seattle Based Hip-hop Artist

7:00pm-10:00pm Folk Rebellion Show

Lone Madrone

Rum Rebellion

The Bad Things


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>