May 28, 2010

Alki Court Stage

Friday, May 28, 6:00pm-8:00pm

4:50 PM – Steve Wacker

Modern Poetic Americana

5:30 PM – Kierah Raymond

Celtic Cape Breton Fiddle

6:10 PM – The Mother-Daughter Sisters

Old-Time & Country Duets

6:50 PM – The Gullywhumpers

Old-Time Music

7:30 PM – Wes Weddell

Original Songs from NW & Beyond

Center House Court Stage

Friday, May 28, TBD

3:30 PM – Eckstein Middle School Jazz Band

Hot Jazz!

5:00 PM – Garfield High School Jazz Band

Contemporary Big Band Swing

6:15 PM – Sacred Cow Harmogenizers

Experience Shape Note Singing

7:00 PM – Little Dogs w/ Gabe Strand – Caller

Old Time Music that Bites

8:00 PM – Rabbit Foot w/ Steph Noll – Caller

Oldtime String Band

9:00 PM – The Tallboys Stringband w/ Tony Mates – Caller

Full-bodied Old-Time, Cheers!

Center House Theatre

Friday, May 28, TBD

7:00 PM – Earl Robinson’s 100th Birthday Party

Fisher Green Stage

Friday, May 28, TBD

11:00 AM – Free Bananas

Jive Chicken Hokey Pokey Jazz

11:40 AM – Frankly M’Dear

Songs of POPulation

12:20 PM – Morgan and Graves and Friends

Old New Borrowed & Blue

1:00 PM – Lorna Miller, Western Hummingbird

Singer Songwriter

1:40 PM – Percival the Peacival & Friends

Meaningful Songs & Singalongs

4:00 PM – Jori Chisholm

Amazing Bagpipe Music!

4:40 PM – The Blair Street Mugwumps

Hokum

Folklife Cafe

Friday, May 28, TBD

3:00 PM – Stewart Hendrickson

Fiddlin’ Maritime Singer

3:40 PM – Mark Ward

Unique, Sad and Hopeful

4:20 PM – Andre Feriante

Guitarist Poet Vocalist

5:00 PM – John Shipe

Cinematic Indie Americana

5:40 PM – Scott Witte

Scott Witte

7:00 PM – Norman Brecke

Storyteller

7:30 PM – Jo Walter, Storyteller

There and Back Again

8:00 PM – John Wasko

A Teller of Heartfelt Stories

8:35 PM – Alan Searle

Alan

Fountain Lawn Stage

Friday, May 28, TBD

11:00 AM – The Autumn Electric

Melodic Folk with Indie Rock!

11:40 AM – Julia Massey & the Five Finger Discount

Joni Mitchell Meets Spearhead

12:20 PM – Folichon Cajun Band

Cajun for FUN!

1:00 PM – Two Scoops Combo

Swing Piano Madman

1:40 PM – State of Names

People Music

2:20 PM – Sam Russell & the Harborrats

Americana Indie Rock

3:00 PM – Sam Marshall Trio

Progressive Roots Blues

3:40 PM – Nudie Suit Stardusters

Country Western

4:30 PM – Titanium Sporkestra

Sporkin’ Fun

7:10 PM – Orkestar RTW

Dance Music of the Balkans

7:50 PM – Orkestar Zirkonium

Ear-bruising Balkan brass

8:30 PM – Chervona

Nuclear Powered Folk Music

Mural Amphitheatre

Friday, May 28, TBD

5:15 PM – Five Alarm Funk

12-piece afro-funk orchestra

6:45 PM – La Banda Gozona

Oaxacan Music and Dance

7:30 PM – Rhythms of India

Seattle’s Indian Dance School

8:10 PM – Seattle Kokon Taiko

Taiko: Japanese Drums

8:50 PM – Grand Hallway

East/West Orchestral Pop

9:30 PM – Gumar And His Magical Midi Band

The most magical band!!!

Narrative Stage

Friday, May 28, TBD

6:00 PM – Lead Belly: A Life in Pictures

Alvin Singh

Northwest Court Stage

Friday, May 28, TBD

7:10 PM – VZ Valley Boys

Contemporary Bluegrass

7:50 PM – Boys of Greenwood Glen

Irish-Bluegrass-Oldtime-Celtic

8:30 PM – The Lost River String Band

Folk, Country, Blues Bluegrass

9:30 PM – Captain Gravel

Fire Breathing Bluegrass

The VERA Project

Friday, May 28, TBD

3:00 PM – David Bavas

Americana Singer Songwriter

3:40 PM – Railyard

Traditional Southern Folk Pop

4:20 PM – Horace Pickett

Musical Storytellers

5:00 PM – Noah Gundersen

We’ve Got Soul

5:40 PM – Brooklyn Pool

Tightly Sewn Indie Pop

6:50 PM – Shotty

Rock & Roll with Love

7:30 PM – NoRey

Rock,Reggae,Folk,Funk

8:10 PM – Diminished Men

Psychedelic Surf Noir

8:50 PM – Blood Red Dancers

Devils in the Emerald City

9:30 PM – Geist & the Sacred Ensemble

Spirit, Mind, Ghost

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>