May 28, 2011

BECU & KMTT Indie Roots Stage

Saturday, May 28, 11:00am-2:55pm

11:00am – Satellite By Night

11:40am – Kingdom County

Northwest Roots Indie Folk

12:20pm – Norman Baker & the Backroads

Uncle was a Train Robber


1:00pm – Brad Dunn

Narrative Songwriting

2:20pm – Pufferfish

Underground Math Country

American Standard Time Show

Saturday, May 28, 4:00pm-6:00pm

BECU & KMTT Indie Roots Stage

Dexter Street Stompers

The Crow Quill Night Owls

Cahalen Morrison & Eli West

Sam Watts

Independent Thinking: K

Saturday, May 28, 7:00-10:00pm

BECU & KMTT Indie Roots Stage

The Curious Mystery

Angelo Spencer et les Hauts Sommets

Nucular Aminals

LAKE

Latin Folkloric Showcase – Sponsored by El Rey 1360

Saturday, May 28, 11:45am-12:15pm

International Dance Stage

Los Flacos

Seattle Fandango Project

Monica Rojas and DE CAJoN

Northwest Court Stage

Saturday, May 28, 11:40am-2:50pm

11:40am – Sonerion

Fest Noz: Dance Music of Brittany

12:20pm – Coventry

Celtic Rock with an Edge

1:00pm – Dinas O Frain, “The City of Crows”

Welsh Music is Grwfi!!

1:40pm – La Famille Leger

Acadian Kitchen Party Music

2:20pm – Gaelica

Folk Fusion

 

Maritime Showcase

Saturday, May 28, 3:00pm-6:00pm

Northwest Court Stage

William Pint & Felicia Dale

Piper Stock Hill

North by West

Shanghaied On The Willamette

Bold Horizon

The Cutters

Raisin’ a Ruckus Old-Time Showcase

Saturday, May 28, 7:00pm-10:00pm

Northwest Court Stage

Riley & Johnny

Nettle Honey

Squirrel Butter

Water Tower Bucket Boys

Korean Showcase

Saturday, May 28, 3:00pm-5:00pm

Bagley Wright Theatre

Northwest Korean Art Center & Gwangju Civic Performing Art

Bagley Wright Theatre

Saturday, May 28, 6:00pm-7:00pm

6:00pm – Reilly and Maloney

40 Glorious Years of Harmony

Bluegrass Showcase: Hot Pickin’ & Harmonies

Saturday, May 28, 8:00pm-10:00pm

Bagley Wright Theatre

Mountain County Co-op

The Bluegrass Regulators

Nell Robinson with John Reischman & The Jaybirds

KBCS Fisher Green Stage

Saturday, May 28, 4:35pm-5:45pm

4:35pm – Baby Gramps

20′s and 30′s Outertainment

5:15pm – Anna Coogan

Roots and Americana

Subdued Stringband Jamboree

Saturday, May 28, 6:00pm-9:00pm

KBCS Fisher Green Stage

The Shadies

Cliff Perry

Robert Sarazin Blake

Polecat

Comcast Mural Amphitheatre

Saturday, May 28, 2:05pm-6:00pm

2:05pm – Seattle Kokon Taiko

Japanese American Drums

2:45pm – MoreOfAnything

progressive instrumental music

3:25pm – Picoso

Salsa/Son/Reggaeton Music

4:05pm – Mapathe Diop & Kheweul

Senegalese Drum and Dance

4:45pm – Son Tequio

Son Jarocho with Local Hip-Hop

5:30pm – Global Heat

Hip Hop Soul & Breakdance

Saturday Night Groove Party

Saturday, May 28, 7:00pm-10:00pm

Comcast Mural Amphitheatre

Trolls Cottage

Handful of Luvin’

Cascadia ’10

Pandacon

Fiddlers Showcase

Saturday, May 28, 11:00am-2:00pm

Seattle Channel Charlotte Martin Theatre

Jamie Fox

Mike Schway

Calum MacKinnon

Jeff Andersen

Scott Marchx

Gary Lee Moore

The Joceyln Pettit Band

Slavic Choir Showcase

Saturday, May 28, 11:00am-2:00pm

Center House Theatre

Dave and the Dalmations

onefourfive

VOLYA

Dunava

Juliana & PAVA

 

40th Festival Celebration

Saturday, May 28, 3:00pm-6:00pm

Seattle Channel Charlotte Martin Theatre

Phil & Vivian Williams

Hale Bill & the Bopps

Gansango

Dave & the Dalmatians

Pongo Teen Writing Project

Saturday, May 28, 2:00pm-3:00pm

Center House Theatre

Pongo Teen Writing Project:
“As Strong as the Waves that Swallow Me”

 

Mountain Blues

Saturday, May 28, 1:05pm-3:00pm

Fountain Lawn Stage

The Jelly Rollers

Ben Gilmer & The Sidearms

Jangle Bones

Rockabilly Riot

Saturday, May 28, 3:15pm-5:15pm

Fountain Lawn Stage

Marshall Scott Warner

The Roy Kay Trio

The Black Crabs

Fountain Lawn Stage

Saturday, May 28, 6:15pm-9:00pm

6:15pm – Emma Hill and Her Gentlemen Callers

Folk/Americana

7:00pm – The Stacy Jones Band

High Energy Blue-Eyed Soul

7:45pm – Reggie Garrett & The Snake Oil Peddlers

Urban Acoustic Folk Soul Music

8:30pm – Howlin’ Houndog

Foot-Stompin’ Country Blues

Folklife Cafe

Saturday, May 28, 11:40am-1:00pm

11:40am – Sankofa

Afri Amer Womans A’capella Group

12:20pm – Coty Hogue

Roots/Folk Singer

The Imaginary Fireside: K

Saturday, May 28, 1:10pm-3:45pm

Folklife Cafe

Shana Cleveland & the Sandcastles

Karl Blau


 

NW Storytellers

Saturday, May 28, 4:00pm-5:45pm

Folklife Cafe

Anne Rutherford

Robert Rubinstein

Lenore Jackson

Folklife Cafe

Saturday, May 28, 6:30pm-9:00pm

6:30pm – Kora Kana

Traditional Africa Meets Americana

7:10pm – Kermit Apio

Hawaiian Slack Key

7:50pm – James Coates

Passionate Folk/Rock

8:30pm – Mad Fiddlu

Hot Swedish, Freshly Wrapped

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>