Alki Court Stage

Saturday, May 29, 11:00am-8:00pm

11:00 AM – Robert Sarazin Blake

Singer-Strummer-Raconteur

11:40 AM – The Wanderers

Classic Folk Songs of the 60′s

12:50 PM – Laurie Riley

OA World of Music on the Harp

5:35 PM – SoLowLew

Country Piedmont Blues

6:10 PM – Stuart Williams and Sarah Comer

Northwest Twin Fiddling

6:50 PM – Amir Beso

Balkan Flamenco from Sarajevo

7:30 PM – Brian Oberlin

Mandolin Swing

Bagley Wright Theatre

Saturday, May 29, 3:00 PM – 10:00 PM

3:00 PM – Northwest Korean Arts Center Dance

Traditional Dance from Korea

4:00 PM – Chunan City Korean Music Orchestra

Traditional Korean Music

7:00 PM – Cliff Perry and Laurel Bliss

Heart Songs in Sweet Harmony

7:50 PM – Down the Road

Bluegrass, Country and Folk

8:35 PM – Northern Departure

Fresh Trad Bluegrass

9:20 PM – The Bluegrass Regulators

Bluegrass with a Twist

Center House Theatre

Saturday, May 29, 11:00AM – 1:20 PM

11:00 AM – Casa Maria Montessori Students

3-6 yr old Italian folk dance

11:30 AM – The Tarantellas

Italian Mandolino and Guitar Duo

12:10 AM – Bonnie Birch Band and Fortissimo!

Italian Classics – Well Loved!

11:00 AM – Lennie Luzzi & the Primo Basso Band

Italian Soul

Charlotte Martin

Saturday, May 29, 11:00 AM – 2:00 PM

11:00 AM – Karen England

Feet off the ground fiddling!

11:20 AM – John White

Missouri Fiddling

11:40 AM – Linda Danielson

Oregon Old-time Fiddling

12:00 PM – Paul Anastasio

Joe Venuti Swing Fiddle

12:40 PM – Jeff Anderson

NW Scandi Fiddle

1:00 PM – Tyler Hagood

Hot Contest Fiddle

1:20 PM – Water Tower Trio

w/ Fiddler Josh Rabie

1:40 PM – Brandon Vance & Mark Minkler

Celtic Fiddle Music

Fisher Green Stage

Saturday, May 29, 1:40 PM – 9:00 PM

1:40 AM – Bold Horizons

Bolder Not Wiser Omnifolk

2:20 AM – Coyote Grace

Vintage Sultry Roots

4:00 PM – Armstrong Lawton Katz

Mountain Country and Blues

4:40 PM – The Bobs

Monty Python Meets Hendrix

5:30 PM – Baby Gramps

Hokum-n-Hilarity

6:10 PM – Harold Selby

Performing Since 1932!

7:40 PM – Blackthorn

Energetic Celtic Music

8:25 PM – The Tequila Mockingbird Orchestra

Deep Europe Meets Bill Monroe

Folklife Cafe

Saturday, May 29, 11:40 AM – 9:00 PM

11:40 PM – Tom Rawson

User Friendly Songs

12:20 PM – Ali Marcus

Country Americana

1:00 PM – Beth Kolle and John Peekstok

Euro Tunes

1:40 PM – Coty Hogue

Folk Americana

2:20 PM – Karsangjamtso “Karjam” Saeji

Heartfelt Tibetan Folk Singer

6:00 PM – Olivia de la Cruz

Old Soul Demeanor

7:15 PM – Lauren Shera

Indie-Folk Songstress

8:00 PM – Rose Laughlin

Fountain Lawn Stage

Saturday, May 29, 11:00 AM – 6:20 PM

11:00 AM – Inochi Taiko

Japanese American Drumming

11:40 AM – Ocheami Cultural Club

Washington Middle School

12:20 PM – Geoffrey Castle

Celtic Soul Violin

1:00 PM – Correo Aereo

Music of Latin America

1:40 PM – Ricky Gene Powell with Bando-Rio

Brazilian Folk Jazz

2:20 PM – Rum Rebellion

Portland Pyrate Punk

3:00 PM – The Starlings

Lo-fi Country Folk Harmonies

3:40 PM – Emma Hill and her Gentlemen Callers

A Sultry Northwest Folker

4:20 PM – The Raggedy Anns

Django Meets the Kinks

5:50 PM – Shifty Sailors

Vocal Group Sings Sea Songs

Mural Amphitheatre

Saturday, May 29, 5:10 PM – 10:00 PM

5:10 PM – Theoretics

Live Hip Hop over a Funky Band

5:50 PM – Benjamin Hagan

The Only Way is the Live Way

6:30 PM – Thione Diop

Senegalese Percussion

7:20 PM – Acorn Project

Funk Infused Rock Psychedelia

8:00 PM – Yogoman Burning Band

Rocksteady-Ska-Soul

8:45 PM – Flomotion

American Guitar Rock

9:30 PM – The Panda Conspiracy

Riff Rock Meets Big Band Dub

Narrative Stage

Saturday, May 29, 4:00 PM – 6:50 PM

4:00 PM – Hungarian Folk Music

Kathryn Isely, Sue Isely, Lajos Miklos

5:00 PM – Wood and Wire: Instrument Making

Doug Yule, Rick Davis

6:00 PM – Empowering Youth

All Ages Programs in the Pacific Northwest

Northwest Court Stage

Saturday, May 29, 11:00 AM – 10:00 PM

11:00 AM – Tra le Gael

Celtic with a Montana Flair

11:40 AM – Stanley Greenthal

Melodie-Breton and Balkan Gems

12:20 PM – Mooney, Woods, and Nogle

Irish Songs and Dance Tunes

1:00 PM – Cronan

Haunting Gaelic Song Hip Tunes

1:40 PM – Fiddlehead

Fiddle pipes guitar, all that!

2:20 PM – Amitie

A French Musical Voyage

3:00 PM – Sanger and Didele

Seamen of the Inland Empire

3:35 PM – Shanghaied on the Willamette

Songs Plundered from Land

4:10 PM – Wiiliam Pint & Felicia Dale

Music of the Blue Divide

4:50 PM – The Cutters

A Family Band

7:00 PM – Nettle Honey

Stingy and Sweet Original Tunes

7:45 PM – Molasses

Oldtimey, Jazzy, Bluesy

8:30 PM – Atlas String Band

Mountain Tunes and Sweet Songs

9:20 PM – Water Tower Bucket Boys

Hard-driving Stringband Music!

The VERA Project

Saturday, May 29, 3:00 PM – 10:00 PM

3:00 PM – David Bavas

Americana Singer Songwriter

3:40 PM – Railyard

Traditional Southern Folk Pop

4:20 PM – Horace Pickett

Musical Storytellers

5:00 PM – Noah Gundersen

We’ve Got Soul

5:40 PM – Brooklyn Pool

Tightly Sewn Indie Pop

6:50 PM – Shotty

Rock & Roll with Love

7:30 PM – NoRey

Rock,Reggae,Folk,Funk

8:10 PM – Diminished Men

Psychedelic Surf Noir

8:50 PM – Blood Red Dancers

Devils in the Emerald City

9:30 PM – Geist & the Sacred Ensemble

Spirit, Mind, Ghost