Alki Court Stage

 

Monday, May 30, 11:40am-7:00pm

11:00am – Shoestrings

Upbeat Old Time Tune

11:40pm – Dana Lyons

Comedic Songs and Ballads

6:30pm – The Mongrel Jews

Caterwauling Sing-Alongs

BECU & KMTT Indie Roots Stage

Monday, May 30, 11:40am-12:20pm

11:40am – PolkaDotDotDot

Stomp-Clap Sweetheart Folk Trio

12:20pm – Vince Mtz. & the Great Blue Yonder

The Great Blue Yonder

 

Hearth Music Showcase

Monday, May 30, 1:00pm-4:00pm

BECU & KMTT Indie Roots Stage

Rabbit Foot Stringband

Sassparilla

s
Danbert Nobacon

Mighty Ghosts

 

Think Local, Act Indie

Monday, May 30, 5:00pm-8:00pm

BECU & KMTT Indie Roots Stage

Amateur Radio Operator

The Horde and the Harem

The Big Jewish Show

Monday, May 30, 11:00am-2:00pm

Bagley Wright Theatre

Klez Chaos


Marianna

Sasson

KlezterBalm

Yeshivas Goldenshtayn

Center House Theatre

Monday, May 30, 12:50pm-7:00pm

12:50pm – John Sanders’ Gypsy Reeds

Acoustic World Jazz

1:30pm – Wu Ziying

Solo Zither Player

2:10pm – Jubilee Singers

African American Spirituals

2:50pm – Oran nan Car

Scottish Gaelic Folk Group

3:35pm – Puget Sound Revels Chorus

Songs of Seasonal Celebration

5:05pm – Mahonyera Mbira

Shona Mbira Music of Zimbabwe

5:45pm – SIMON(tm)

Jazz as a Living Art Form

6:30pm – Sonic Intrigue

Shona Mbira Music of Zimbabwe

KBCS Fisher Green Stage

Monday, May 30, 11:00am-7:50pm

11:00am – Karin Blaine

Original Songs for Modern Day Living

11:40am – The Original Pot Belly Boys

Delux Fingerpicking, Rag & Bluegrass

12:20pm – Not Easily Broken

Bluegrass Music, Family, Fun

1:00pm – Rangers & the ‘Re-Arrangers’

Gypsy/Violin Jazz

1:40pm – Abby Mae & the Homeschool Boys

Youthful, Exuberant Bluegrass

2:20pm – The Retrospectacles

Gypsy/Violin Jazz

3:40pm – Ala Nar

Turkish and Arabic Music

6:00pm – Convergence Zone Bluegrass Band

Bluegrass, Country, and Pop

6:40pm – Tin Can Tobacco Band

The 5th Best Drunkablilly Band


7:20pm – Hot Club Sandwich

Gypsy Jazz

Kindiependent Show

Monday, May 30, 11:00am-3:15pm

Fountain Lawn Stage

The Harmonica Pocket

The Board of Education

The Not-Its!

Caspar Babypants

Fountain Lawn Stage

Monday, May 30, 5:00pm-8:30pm

5:00pm – Sam Russell & the Harborrats

High-Powered American Soul

5:45pm – Uncle Fuzzy and the Jamshack Band

Folk Rock

6:25pm – Eric Apoe & the THEY

American European Roots

7:05pm – The Fabulous Hammers

The Original Northwest Sound

7:50pm – The Volcano Diary

Electro-Acoustic Americana

8:30pm – Orkestar Zirkonium

Your Local Brass band

Woody Guthrie Tribute:
70th Anniversary of the
Columbia River Collection

Monday, May 30, 1:00pm-4:00pm

Northwest Court Stage

Featuring Performances by
The Wanderers, Carl Tosten, Amateur Radio Operator, Todd Samusson, Renegade Minstrels, Percy Hilo, Blue Ribbon Tea Company, Willy Blizzard, Levi Fuller, Reggie Garrett, Rick Brodner, Tom Colwell, Doug Deems, Sam Russell, Tom Rawson, Anna Coogan, Ben Fisher, and Spoonshine

Gospel Show

Monday, May 30, 11:00am-2:00pm

Comcast Mural Amphitheatre

Total Experience Gospel Choir

Wings of Grace

Total Experience Gospel Choir & Ebenezer AME Zion Church

Oliver Family Generations of Faith

University Presbyterian Gospel Choir