Schedule

The Seattle Children’s Festival returns for its 6th year September 21-22, 2019.

2019 SCHEDULE

= Movement Series = Cultural Focus: Youth Rising, youth artists = Kids Under 4

Saturday, September 21

FISHER PAVILION STAGE

10:15 AM – 11:00 AM Music from Around the World with Trío Guadalevín
11:30 AM – 12:15 PM TBD
12:15 PM – 1:00 PM Parade with Seattle Seahawks Dancers & Blue Thunder
1:00 PM – 1:45 PM Balkan Dance Party with Melez Band
2:15 PM – 3:00 PM Capoeira with Seattle Capoeira Center
3:15 PM – 4:00 PM STG Presents: Global Party featuring Northwest Tap Connection

ARMORY COURT STAGE

10:15 AM – 10:45 AM Colors of Peace Opening Ceremony with Sri Chinmoy
Oneness Home Peace Run
11:15 AM – 12:00 PM International Examiner Presents: Melody Institute Chinese Dance
12:30 PM – 1:45 PM 206 Zulu Presents: Prince vs. Prince breakdancing
2:15 PM – 2:45 PM Flamenco dance with Ana Montes
3:00 PM – 3:45 PM
Ballet Folklórico de Tacoma

ARMORY LOFT 1A

12:30 PM – 1:30 PM Low Sensory workshop with KidsQuest Children’s Museum

ARMORY LOFT 1B

10:15 AM – 11:00 AM Celebrating Nature with Anansi The Spider Stories with Ocheami
11:45 AM – 12:30 PM Drag Queen Storytime with Aleksa Manila
1:30 PM – 2:15 PM Para Los Niños Presents: Spanish Storytime with Evelin Garcia
3:00 PM – 3:45 PM Native American Stories and Music with Peter Ali

ARMORY LOFT 3

11:00 AM – 11:45 AM Martial Arts with Northwest Wushu
1:00 PM – 1:45 PM Irish dance with Momentum Music and Dance Academy
2:45 PM – 3:30 PM Social Justice Movement with Splinter Dance Company

ARMORY LOFT 4

10:30 AM – 11:15 AM Hawaiian Songs and Music with Gloria Nahalea
12:00 PM – 12:45 PM Crankies with Alex MacLeod
2:15 PM – 3:00 PM Seattle Iranian Festival Presents: Persian Seattle School

Sunday, September 22

FISHER PAVILION STAGE

10:15 AM – 11:00 AM Indigenous Stories and Song with Tloke Nahuake Traditional Aztec Dance Family
11:30 AM – 12:15 PM Salsa dance with Lucy Fei of Bachata Seattle
12:15 PM – 1:00 PM Family Dance with the Geoducks, Sherry Nevins, Dance Caller
1:15 PM – 2:00 PM Sikh Youth Association Presents a Day in Punjab
2:30 PM – 3:15 PM Scratching with Northwest Portablists
3:15 PM – 4:00 PM Break Dancing with Fraggle Rock Crew & Moving Minds Dance

ARMORY COURT STAGE

10:00 AM – 10:45 AM Movement and Music with Sunshine Music Together
11:15 AM – 12:00 PM Vjunok Russian Choir
12:30 PM – 1:15 PM International Examiner Presents: Filipino Community of Seattle (FCS)
Kalahi Philippine Dance Company
1:45 PM – 2:15 PM Bollywood Fusion dance with Rangeela Dance Company
2:40 PM – 3:00 PM Swing Lesson with Jodi Fleischman
3:00 PM – 3:45 PM Seattle JazzED

ARMORY LOFT 1B

10:15 AM – 11:00 AM Puppet Show with The Dancing Peacock Puppet Company
11:45 AM – 12:30 PM Story time with One Vibe Africa
2:00 PM – 2:45 PM Wizard Magic Show featuring a live Dragon, with Fairy Magic

ARMORY LOFT 3

11:00 AM – 11:45 AM Modern Jazz with Jacob T Rodvelt-Gamlieli
1:00 PM – 1:45 PM Persian Dance with Parmida Ziaei of Karoun Dance Ensemble
2:45 PM – 3:30 PM Folklorico Dance with Christina Olivas of Bailadores de Bronce

ARMORY LOFT 4

10:45 AM – 11:30 AM Music Center of the Northwest Presents: Music Together
12:00 PM – 12:45 PM Beginning Bones Playing with Rick Fogel
2:15 PM – 3:00 PM Global Artist Collective Presents: Songwriting with #WhoIsChrisAnderson